Конспект уроку "Прислівник"

 

Клас: 7

 

Тема: Узагальнення та систематизація вивченого з теми Прислівник

 

Мета:       узагальнити і систематизувати вивчені відомості про прислівник, його граматичні й морфологічні ознаки, лексичне значення, правопис, синтаксичну роль;

                  формувати в учнів навички практичного застосування теоретичних знань, правильного використання в усному й писемному мовленні;сприяти розвиткові логічного мислення, збагаченню їх лексичного запасу; прищеплювати учням сталий інтерес до навчання;

                   виховувати повагу до багатства і виразності української мови; бачення         

                 навколишньої краси.            

Тип уроку: узагальнення та систематизація набутих знань, умінь та навичок

Форма уроку: урок з елементами змагання

 

 

Завдання:

 

       повторити відомості про прислівник, його загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксичну роль;

 

       удосконалювати вміння знаходити прислівники у реченні, визначати розряди за значенням, утворювати ступені порівняння;

 

       поглиблювати вміння вводити прислівники у самостійно складенні речення, вживати їх у мовленні;

 

       продемонструвати вміння правильного написання прислівників разом,

     окремо і через дефіс;

 

       застосовувати вивчений матеріал на конкретних вправах.

 

Обладнання: роздавальний дидактичний матеріал, наочність Галявина успіху, кросворд Прихована частина мови, https://learningapps.org/impressum.php. Творча вправа. Змагання “Хто швидше”. Робота в групах. Вправа “Відремонтуй слова”. Вправа “Творець прислівників”. Інтелектуальний відпочинок.

 

Хід уроку

 

І. Організаційний момент

1. Вступне слово вчителя.

 

                                  День добрий, друзі! Ще один урок

                                  До вас прийшов за розкладом сьогодні.

                                  Отож озбройтесь книгою й пером,

                                  Щоб упірнуть у мовну нам безодню.

 

     Мені приємно сьогодні зустрітися з вами. Хочу, щоб від нашого уроку залишились приємні враження. Щоб ваші серця і розум поповнились новими знаннями. Урок знову відчинить для вас двері у багатий і прекрасний світ рідного слова.

 

2. Вправа Хвилинка настрою

     Перш ніж перейти до оголошення теми нашого уроку, хочу запропонувати вам оцінити своє самопочуття тут і тепер (настрій, емоційний стан, фізичний стан тощо) за допомогою кольоротесту .

     Зверніть увагу на дошку, тут є кольорові картки, які демонструють певний фізичний стан або настрій.

                   Червоний – активне прагнення до діяльності

                   Жовтий – позитивний емоційний стан

                   Зелений – спокійний стан

                   Синій – стан хвилювання

                   Коричневий – напруга

    

ІІ. Мотивація навчання.

 Слово вчителя

     Пропоную вам зараз спробувати відгадати загадку, яка допоможе нам в цьому.

Відгадайте загадку

                                                 Чим від інших я відмінний,

                                                 Тим, що є я сам незмінний.

                                                 Розібратись як? детально,

                                                 Моє значення загальне –

                                                

                                                 Це найперш ознака дії:

                                                 Швидко їде, тихо мріє.

                                                 Чи ознака ще ознаки:

                                                 Дуже добре, надто м’яко.

                                                 А чи ознака предмета:

                                                 Місяць знизу, зорі зверху.

                                                 А скажу Вам тут дослівно –

                                                 Називаюсь я … прислівник.

     Сьогодні на уроці ми повторимо, узагальнимо та систематизуємо знання з теми: Прислівник

     Записуємо сьогоднішнє число, класна робота, тема…

 

ІІІ. Повідомлення теми уроку.

 

ІV. Актуалізація опорних знань.

     Завдяки вашим знанням, ми сьогодні на уроці завітаємо до творчої лабораторії при товаристві “Лінгвіст” і відчуємо себе справжніми дослідниками.

     Але для цього нам потрібно обєднатися у групи.

     Зараз у нашій творчій лабораторії є дві групи: Мовознавці і Словесники.

І нам потрібно буде зясувати, яка ж з груп краще засвоїла знання з теми: Прислівник. Ви будете займатися однією справою, і для того, щоб робота була плідною, давайте оберемо керівників наших груп. З усіх питань ви можете  звертатися до мене як куратора вашої творчої лабораторії.

     Кожна творча група має свою “галявину успіху”, на якій протягом уроку будуть з’являтися різнокольорові квіточки, що символізуватимуть ваші знання з теми: “Прислівник”.

     За кожне завдання ви будете отримувати певну кількість квіточок і поповнювати свою “галявину”. А в кінці уроку ми з вами, дивлячись на “галявину успіху”, яка відображатиме ваші досягнення, визначимо найактивнішу групу, що результативно працювала протягом уроку.

     Починаємо нашу роботу.

 

V. Узагальнення і систематизація вивченого

1. Творча вправа

Прочитайте прислів’я, вставляючи на місці пропуску антоніми до виділених прислівників.

Перша група. 1. Високо літає, та ... сідає. 2. Де м’яко стелять, там ...

спать.

Друга група. 1. Далеко, та легко; ... , та слизько. 2. Гірко зробиш - ...

з’їси

2.Змагання «Хто швидше?» (1 група )

     Завдання полягає в тому, що ви, почувши словосполучення з прислівником, повинні швидко поставити до нього питання і вказати його розряд за значенням.

Часу на роздуми нема. Якщо ви не знаєте,  то кажете слово “далі”. Тоді відповідає наступний гравець іншої групи.

Наприклад: любо навколо (де?) – місця  

І група

ІІ група

1.Почули тут (Де? – місця)

1.Зустрів учора (Коли? – часу)

2.Сказав спересердя (Чому? – причин.)

2.Виглядав гарно (Як? – способу дії)

3.Відвідує щодня (Коли? – часу)

3.Дуже добрий (В якій мірі?)

4.Сказав для сміху (Для чого? – мети)

4.Спеціально чекав (Як? - спос. дії)

5.Зустрілися вчора (Коли? – часу)

5.Гляньте вниз (Куди? – місця)

6.Їдемо верхи (Як? – способу дії)

6.Розрізав навпіл (Як? – спос. дії)

7.Розказував цікаво(Як? – способу дії) 

7.Не знайшов ніде (Де? – місця)

       3 група Вправа «Мудрі прислів’я».

Прочитайте прислів’я, підкреслити  прислівники.

Не кайся рано встати, а кайся довго спати.

Чесне діло роби сміло.

Щирий козак ззаду не нападає.

Восени багач, а навесні прохач.

 

3.Робота в групах.

І група Мовознавці. Утворіть просту і складену форму вищого ступеня порівняння від прислівників гарно, темно, зручно.

ІІ група Словесники. Утворіть форму найвищого ступеня від прислівників часто, швидко, просто.

3       Група Відгадайте загадки. Підкресліть з них прислівники.

А).Я на сонце дуже схожа – 
Золотиста, ніжна, гожа.
Рано-вранці розквітаю.
Відгадати вам неважко,
Що за квітка я ?

Б). Навесні цвітуть, мов свічі,
Заглядають сонцю в вічі,
А під осінь ті свічки
Вдягнуть з голок кожушки.

Словникова робота:

В вічі, у вічі — незмінювана прислівникова одиниця, яка має лексичне значення — висловитись так, як думаєш, сказати правду відверто.

В). Уночі понад водою
Білий дим пливе рікою.
Тільки сонечко засяє – 
Білий дим кудись тікає.

Г). Прийшла дівчина до хати, 
Узялась хазяйнувати: 
Вправно скриню відімкнула, 
В жовту свитку ліс вдягнула. 

4. Конкурс керівників творчих груп.

Вправа Відремонтуй слова

          І група Мовознавці                                                    ІІ група Словесники

                -Н-, -НН-                                                           и та і в кінці прислівників

Стара…о; задушев…о; зра…я;                                           звідусюд…; довол…;

     сум…о; попідвіко…ю;                                                   навкруг…; по-заяч…;

               безпереч…о.                                                            лежач…; удвіч….

   

 3 ГРУПА

1

У якому рядку записано прислівники

 

а) сонце. вогонь, вода                                                   

 б) мілкий, щирий, чесний

в) сміливо, сьогодні, смачно

    2.   У якому реченні є прислівник

  а) Ми піднялися мармуровими сходами.        

  б) Оленка принесла стиглі яблука.

  в) Петро щось голосно розповідав.

3.   Прислівник

   а) Змінна службова частина мови                         

    б) Незмінна службова частина мови

    в) Незмінна самостійна частина мови

 

 

5. Вправа «Творець прислівників»

Картка №1           

Дібрати до поданих слів антоніми.

Високо, далеко, вдень, темно, влітку.

 

Картка №2

Утворити від поданих слів прислівники.

Ліва, рука; о, північ; по, другий;

по, мій; в, зима.

 

6. Гра “Мільйон посмішок” https://learningapps.org/display?v=p8giaeex524 

 

8. Інформаційна хвилинка від Олександра Авраменка "Горілиць", "обабіч", "поготів" и другие колоритные украинские наречия - экспресс-урок (youtube.com)

7. Розгадайте анаграму:

Анаграма – це переставлення букв і складів, внаслідок чого утворюються нові

                      слова; слово, утворене таким переставленням.

                      Зворотне читання слова, яке дає нове значення.

 

         кузран (зранку);

         лесево (весело);

         днохоло (холодно);

         норга (гарно);

         олма (мало).

 

VІ. Підведення підсумків уроку. Оцінювання.

1. Слово вчителя.

     Підводячи підсумки сьогоднішнього уроку і завершуючи роботу нашої творчої лабораторії , нам потрібно розгадати кросворд. Я пропоную  ще раз  наостанок звернутися до нашої теми і у формі інтелектуального відпочинку повторити, закріпити знання з теми Прислівник.

 

Інтелектуальний відпочинок

Розгадайте кросворд, вписавши в порожні клітинки правильні відповіді. Якщо завдання виконано правильно, то у виділеному рядочку прочитаєте приховану частину мови.  https://learningapps.org/display?v=p4se334mt24

 

Кросворд Прихована частина мови

 

 

 

 

 

 

 

 

 

П

Р

Е

Д

М

Е

Т

А

 

 

 

 

 

 

 

П

Р

А

В

О

Р

У

Ч

 

 

 

 

 

 

 

Б

Р

И

Д

К

О

 

 

 

 

 

С

А

М

О

С

Т

І

Й

Н

А

 

П

Р

Е

Ф

І

К

С

А

Л

Ь

Н

И

М

 

 

 

 

 

 

 

 

М

І

С

Ц

Я

 

 

 

 

О

Б

С

Т

А

В

И

Н

А

 

 

 

Н

Е

З

М

І

Н

Н

І

С

Т

Ь

 

 

 

 

 

Н

А

Й

В

И

Щ

И

Й

 

 

 

 

Д

З

В

І

Н

К

О

 

1.    Назвіть одну з ознак прислівника, закінчивши речення. Прислівник означає ознаку …

2.    Дібрати антонім до слова ліворуч.

3.    Дібрати синонім до прислівника гидко.

4.    Прислівник – це самостійна чи службова частина мови?

5.    Яким способом утворений прислівник уголос?

6.    Прислівники якого розряду відповідають на питання де? куди? звідки?

     в якому напрямку?

7.  Яким другорядним членом речення виступає прислівник найчастіше?

8.  Найважливішою морфологічною ознакою прислівника є…

9.  Визначити ступінь порівняння прислівника найглибше.

10. Знайдіть у поданому реченні прислівник. Голос її дзвінко лунав, переливався, 

      линув.

 

Слово вчителя.

     Підведення остаточних підсумків уроку неможливе без оцінювання наших знань, умінь і навичок, які ми демонстрували протягом уроку. Тому  пропоную кожній групі поділитися своїми  “галявинами  успіху”, які поповнились і розквітли завдяки плідній праці.

     Обговорення “галявин успіху”. Оцінювання. Нагородження групи-переможця грамотою, а менш активну групу – подякою.

 

VII. Домашнє завдання

 

Домашні витребеньки:

·    Виконайте вправи http://LearningApps.org/view2127744  

·     

Слово вчителя.

                   Ось і уроку кінець!

                   Хто працював, той молодець.

                   Час урок кінчати,

                   Додому завдання писати.

     Наприкінці нашого уроку давайте знову звернемося до дерева настрою. Урок майже закінчився. Ми з вами упорядкували наші знання з теми «Прислівник». Ви відвідали творчу лабораторію, попрацювали у групах, отримали оцінки. А зараз я хочу, щоб ви оцінили свій настрій в кінці уроку.

     Дуже вам вдячна за плідну співпрацю. До нових зустрічей!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Казкова вистава «Привітання Короля"🤴

25 вересня відзначається Всесвітній день мрії 🕊️Під девізом "Мрій, доки твоя мрія не збудеться" була проведена класна година для учнів 3-Б класу Гуляйпільської спеціальної школи-інтернату Юлією Коростильовою. Учителька сформувала у дітей поняття «мрія», разом із учнями проговорила їхні дитячі мрії та шляхи їх втілення, розвивала прагнення досягати своєї мети, здійснювати свої мрії, виховувала людяність і доброту. Та мрія у всіх одна - щоб закінчилася війна, повернутися до рідної України, жити та навчатися у мирній незалежній державі 💙💛

Грифінський повіт для України🇺🇦🇵🇱